Ayder Yaylası’nda Ailecek Yapabileceğiniz Aktiviteler 2022

Ayder Yaylası’nda Ailecek Yapabileceğiniz Aktiviteler

Doğaseverlerin kesinlikle gitmesi tavsiye edilen yerlerden birisi olan Ayder Yaylası, doğası ve kendine has kültürel yapısı ile ziyaret edenleri büyülüyor. Özellikle son 10 yıldır en çok turist çeken yaylalar arasına adını yazdıran Ayder, her mevsim ziyaret edilebilir olması ile de ilgileri üstüne topluyor. Ayrıca misafirperver bölge halkının sıcakkanlı davranışları ve düzenledikleri yöreye ait etkinlikler ile de ziyaretçilere unutulmaz bir tatil imkanı sunuyor.

Doğası ile saklı bir cennet konumunda olan Ayder Yaylası’nı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, sizler için ‘’Ayder Yaylası Gezi Rehberi’’ oluşturduk. Aileniz ile keyifli zaman geçireceğiniz gezi rehberimiz sayesinde tüm Ayder Yaylası’nı gezme fırsatı bulacaksınız.

Ayder Yaylası’nda Ailecek Yapabileceğiniz Aktiviteler 2022
Ayder Yaylası’nda Ailecek Yapabileceğiniz Aktiviteler 2022

Ayder Yaylası

Kaçkar Dağlarının arasında bulunan Ayder Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlıdır. Şehir merkezine 19 km gibi kısa bir mesafesi bulunmaktadır. Nitekim şehir merkezinden Ayder Yaylası’na toplu taşıma araçları ile seferler düzenlenmektedir. Ulaşım imkanının bu kadar kolay olması da ünlenmesinde bir başka önemli noktayı teşkil etmektedir.

Ayder Yaylası’nın doğal su kaynakları bulunmaktadır. Tertemiz, lezzetli ve soğuk Ayder suyu, bölge halkı tarafından şifalı su olarak kabul edilmektedir. Özellikle belirtmemiz gerekirse Osmanlı zamanında da bu bölgeye sırf su almak için gelenlerin olduğu belirtilmektedir. Ayder Yaylası üzerinde yer alan kaplıcalardan şifa bulmak isteyen kişilerin geldiği yine bölge halkı tarafından ifa edilmektedir.

Ayder Yaylası’nın doğası ve suyunun yanı sıra yemekleri ile de ön plana çıkmaktadır. Bölge halkının yöreye ait yaptıkları kültürel yemekler, ilk defa deneyenlerin damaklarında tarifsiz bir lezzet bırakıyor. Mıhlamadan kavurmaya, pepeçuradan laz böreğine onlarca meşhur yemekleri ile ziyaretçiler bu lezzetleri denemiş oluyor. Bu konuda çok fazla yorum aldığımız için rahatça ifade edebilir ki buradaki yemekleri yiyen birçok gezginin ağzından ”Biz daha önce böyle bir lezzet tatmadık” duyuyoruz. Ayder Yaylası’nda yapabileceğiniz aktivitelere geçmeden önce mutlaka Rize’nin yöresel lezzetlerini denemenizi içtenlikle tavsiye etmekteyiz.

Ayder Yaylası’nda Yapabileceğiniz Aktiviteler

İnsanı büyüleyen doğası ile ziyaretçilerini karşılayan Ayder Yaylası, coğrafi bölge yapısı itibari ile birçok aktivitenin yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

Ayder Yaylası’nda Ailecek Yapabileceğiniz Aktiviteler 2022
Ayder Yaylası’nda Ailecek Yapabileceğiniz Aktiviteler 2022

Şifa Arayanlar İçin Doğal Kaplıcalar

Osmanlı zamanından bu yana yüzyıllardır insanların şifa kaynağı olmuş Ayder kaplıcalarına gitmenizi tavsiye ediyoruz. Zaman zaman 50 derecelere kadar çıkan doğal sıcak suları ile birçok cilt hastalığının önüne geçebilirsiniz. Nitekim uzman doktorlar tarafından da önerilen bu kaplıcalar, Ayder’de gitmeniz gereken yerler listesinin başına ekliyoruz.

Fırtına Vadisi’nde Rafting

Heyecan severlerin bir numaralı aktiviteleri arasında yer alan rafting, Ayder Yaylası bölgesinde de sıklıkla yapılan aktiviteler arasında yer almaktadır. Öyle ki her yıl bu bölgede rafting turnuvaları düzenlenmektedir. Heyecanın coşkuya karıştığı bu sporu daha önce denemediyseniz Ayder Yaylası ziyaretiniz sizin için bir ilki oluşturacaktır. Ayder Yaylası’nda rafting heyecanını denemenizi tavsiye ediyoruz.

Gelintülü Şelalesi

Kaçkar dağlarının eteklerindeki karın, ilkbahar ve yaz itibari ile erimesi ile oluşan suyun aşağıya doğru aktığı bir nokta olan Gelintülü Şelalesi, izleyenleri bu harika doğa olayı ile büyülüyor. Suyun dere ile birleştiği yerdeki şelale sesinin ormandan gelen hayvan ve ağaç sesleri ile bütünleştiği bu noktada rahatladığınızı fark edeceksiniz.

Kaçkar Sıradağlarında Kamp

Diğer dağlara nazaran daha küçük olan Kaçkar Sıradağları, kamp severler gerçekten tam aradıkları alanları kapsıyor. Nitekim ilkbahar, yaz ve sonbaharda burada kamp yapan yüzlerce kişiyi görmeniz mümkün. Doğa ile iç içe yapacağınız kamp ile beraber anılarınızda yer alacak muhteşem bir deneyim edinebilirsiniz.

Ayder Yaylası’nın Vazgeçilmez Otelleri

Ayder Yaylası’nda yer alan oteller, doğa ile beraber otel tatili de yapmak isteyenlerin bir numaralı uğrak noktaları oluyor. Kaliteli hizmetleri ve muhteşem bir tatil deneyimi ile beraber Ayder’in tüm doğal güzelliklerini sizlere sunan bölge otellerinden Ayder Resort Hotel’i sizlere tanıtarak rehberimizi sonlandırabiliriz.

Ayder Resort Hotel, Ayder Yaylası’nda onlarca yıldır ziyaretçilerine hizmet veren bir butik oteldir. Ayder Yaylası’nın doğal güzellikleri ile beraber modern otel ortamını müşterilerine sunan Ayder Resort Hotel, sizlere unutamayacağınız bir tatil deneyimi sunmaktadır. Daha fazla bilgi edinmek ve rezervasyon işlemleri için Ayder Resort Hotel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir