Ayder Yaylası Gezi Rehberi 2022

Ayder Yaylası Gezi Rehberi 2022

Ayder Yaylası, Karadeniz’de gezilip görülmesi gereken doğa harikalarından biridir. Rize’ye bağlı olan Ayder yaylasına her sene yerli ve yabancı pek çok turist gelerek bölgeyi ziyaret etmektedir. Özellikle yaz aylarında buraya pek çok kişi gelir. Ayder yaylası 1300 metre rakımı ile dikkatleri çekmektedir. Bu yazımızda da sizler için Ayder Yaylası Gezi Rehberi yazısı oluşturduk.

Rize’nin muhteşem doğal güzelliklere sahip olan Ayder Yaylasının tarihi 13. Yüzyıla kadar dayanır. Buranın muhteşem güzellikleri görenleri büyülüyor. Yeşil bitki örtüsü ile kaplı olan yaylada oldukça güzel bir doğa tatili yapabilirsiniz. Karadeniz’in önemli turizm merkezleri içerisinde bulunan Ayder yaylası Ayder otel seçenekleri ile de dikkat çekiyor.

Ayder’in 1300’lü yıllarda Halalılar tarafından kurulduğu bilinir. Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan bu yayla muhteşem doğal güzellikleri ile dikkat çeker. Ayder Yaylası Çamlıhemşin ilçesine yaklaşık 19 km mesafede bulunan bir yayladır. 1350 metre rakımı olan yaylanın ormanları kayın ve ladin ormanları ile kaplıdır. Ayder Halalılar döneminde yayla olarak değil de dinlenme yeri olarak kullanılmıştır. Halalılar köylerinden göç ederken Ayder’in güzel kaplıcalarında dinlenirlerdir.

Ayder Yaylası Gezi Rehberi Güncel 2022

Ayder Yaylası, Karadeniz’in en sevilen yaylaları arasında yer alır. Rize’nin Çamlıhemşin beldesine bağlı olan bu yayla, Çamlıhemşin ilçesine de 19 km uzaklıkta bulunur. Yaylanın yazı ayrı kışı ayrı bir güzeldir. Burada ladin ve kayın ormanları oldukça fazladır. Rakımının 1350 metre olması farklı çiçek türlerini ve endemik bitki türlerini barındırması ile Ayder yaylası yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeker. Ayder otel fiyatları seçilecek otellerin özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Ayder yaylasının doğal güzelliklerinin yanında balı ve suyu da oldukça popülerdir.

Ayder Yaylası Gezi Rehberi 2022
Ayder Yaylası Gezi Rehberi 2022

Ayder yaylasında atılan her adım eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yapar. Doğal güzelliklerinin yanında tarih geçmişi ile de gezilip görülecek pek çok tarihi mekan bulunur. Ayder yaylasının kaplıcaları da insanlar tarafından sevilen ve tercih edilen yerlerden biridir. Bunun yanında yerli halk son derece misafirperver ve cana yakındır. Buranın müzikleri ve yemek kültürü de gezilip görülmeye değerdir.

Ayder Yaylasının Doğal ve Tarihi Güzellikleri

Ayder yaylasına giden yol Ardeşen’den geçmektedir. Bu yolun sağında ve solunda ise Fırtına Deresi yer alır. Ayder butik otel bakımından da son derece zengindir. Yaylaya giderken bile gezilip görülecek pek çok doğal güzellik bulunur. Fırtına Vadisini çevreleyen orman da görülmeye değer bir güzelliktedir. Burada Timisvat Osmanlı Taşkemer köprüsü yer alır. Köprünün yanında yer alan alabalık tesislerinde lezzetli alabalıklar yiyebilirsiniz.

Tam bir doğa harikası olan yaylanın gezilip görülecek pek çok alanı bulunur. Burada doğa yürüyüşleri yaparak doğal güzelliğin tadını çıkarmak mümkündür. Bunun yanında bölgede yapılabilecek pek çok aktivite de yer alır.

Burada dağcılık, fotoğrafçılık, kaya tırmanışı, oryantring, kuş gözlemciliği gibi çeşitli aktiviteleri yapmak mümkündür. Bunun yanında spor amaçlı olta balıkçılığı da burada yapılabilecek etkinlikler içerisinde yer alır. Milli park sınırları içerisinde yaban hayatı gözlemleme şansı da elde edebilirsiniz.

Adrenalin tutkunları için Fırtına Deresinde rafting yapma imkanı da vardır. Rafting dışında zepline, trekking, jeep ile safari turu gibi çeşitli etkinliklere de katılabilirsiniz. Otel de kalmayı düşünmeyen kamp tutkunları için de burada kamp ve karavan alanları bulunur. Doğa ile huzurun bir arada olduğu Ayder yaylasında ziyaretçilerin yapabilecekleri pek çok aktivite vardır.

Ayder Kaplıcaları

Ayder’de görülmesi gereken yerlerin başında kaplıcalar gelir. Bu kaplıcalar 1992 yılında halka açılmıştır. 2005 yılında ise Sağlık Bakanlığından Kaplıca Tesisi İşletme İzni alınmış ve burası Sağlık Merkezi haline gelmiştir. Ayder doğa otel ile burada doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Ayder Yaylası doğanın hem yer üstü hem de yeraltı güzelliklerine sahiptir. Temiz havasının yanında farklı çeşit bitki örtüsü ile de dikkat çeker. Burada yeşilin her tonunu görmek mümkündür. Burada yer altından gelen kaplıcalar da insanlara şifa olması bakımından son derece önemlidir.

Buradaki kaplıcalar spor yaralanmaları, romatizmal rahatsızlıklar, kronik ağrılar, yumuşak doku tedavisi gibi pek çok rahatsızlığa iyi gelir.

Ayder de yer alan kaplıcaların tamamı bakanlık izinlidir. Bu nedenle düzenli bir şekilde kontrolleri sağlanır. Kaplıcanın çevresinde de insanların konaklamasına uygun pek çok alan yer alır. Ayder otel iletişim ile buraya gelmeden önce konaklama için rezervasyon işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ayder Zil Kalesi

Ayder yaylasında bulunan bir diğer tarihi mekan da Zil Kalesidir. Zil Kalesi deniz seviyesinden 750 metre yükseklikte yer alır. Tarihi bir kale olan bu yer Ayder Yaylasının gezilip görülmesi gereken tarihi mekanlarından biridir.

Ayder Köy Evleri

Ayder köy evleri de buradaki geziniz esnasında görebileceğiniz muhteşem yerlerden biridir. Yöreye özgü olan bu evler farklı yapısı ile görenleri büyülemektedir. Ayder köy evlerinde köy kahvaltısı yapabilir ve yörenin meşhur lezzetlerini tadabilirsiniz.

Ayder Şelaleleri

Ayder yaylasında yer alan şelaleler de görülmeye değer doğal güzellikler arasında yer alır. Yüksek rakımdan dökülen ve debisi oldukça fazla olan bu şelaleler Çamlıhemşin ile Kaçkar Milli Parkı dolaylarında yer alır. Dağlardan yamaçlara doğru dökülen suyun görsel güzelliği görenleri kendine hayran bırakır.

Ayder Yaylası Gezi Rehberi – Ayder Şenlikleri

Ayder yaylasındaki şenlikler de buraya gelenlerin görmesi gereken etkinlikler arasında yer alıyor. Bu şenlikler buraya gelen turistlerin keyifli bir deneyim yaşamasını sağlar. Festivallere bireysel geziler ile katılmak mümkündür. Bunun yanında festival zamanı düzenleler turlar ile de gelinebilir.

Ayder yaylasında Ocak’ta Kardan Adam festivali yapılır. Bu festivalde kar şenlikleri düzenlenir. Okullar bu dönemde tatile girdiği için hem yerel halk hem de buraya gelen turistler yaylanın ve şenlik yemeklerinin tadını çıkarır.

Haziran ayında ise Ayder yaylası festivali vardır. Yazın gelişi burada şenliklerle karşılanır. Bunun yanında şenliklerde çeşitli konserler de düzenlenir.

Ayder Yaylası Gezi Rehberi 2022
Ayder Yaylası Gezi Rehberi 2022

Ayder Yaylasına Nasıl Gidilir?

Ayder yaylasına gitmek için çeşitli seçenekler vardır. Özel araç ile gelecek olan kişiler Rize’den Ardeşen istikametine doğru devam ederek Fırtına Vadisi boyunca ilerleyerek önce Çamlıhemşin’e ardından Ayder Yaylasına varırlar. Ayder yaylası Rize’ye yaklaşık 88 km uzaklıkta bulunur.

Buraya hava yolu ile gelecek olanların öncelikle Trabzon havalimanına inmesi gerekir. Buradan Rize’ye otobüs yolculuğu gerçekleştirilmelidir. Trabzon ili ile Ayder Yaylası arası yaklaşık 153 km civarındadır. Rize’nin Pazar ilçesinden Ayder Yaylasına giden minibüsler bulunur. Her saat başı kalkan bu minibüsler ile Ayder yaylasına kolay bir şekilde gidilebilir.

Ayder Yaylası Gezi Rehberi – Yaylada Kalınacak Yerler

Ayder Yaylası doğal güzellikleri ve gezilip görülecek yerleri ile her sene binlerce turisti ağırlar. Bu nedenle burada konaklama alanları da son derece gelişmiştir. Burada konaklamak isteyenler butik oteller, tatil otelleri, doğa otelleri, kaplıca otelleri arasından seçim yapabilirler. Rize Ayder butik otel burada oldukça fazladır.

Ayder yaylasında yer alan otellerin doğa içerisinde olanları ve merkeze yakın olanları bulunur. Bunlar arasından tatilinize en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Ayder yaylasına yakın olan otellerin yanında biraz daha uzak mesafede bulunan otel alternatifleri de bulunur. Bölgenin popülerliğinin artması nedeniyle konaklama imkanları da her geçen gün daha da artmaktadır.

Sizler için hazırladığımız Ayder Yaylası Gezi Rehberi içeriğimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir