Ayder Otel 2022

Ayder Otel 2022

Ayder denilince akla ilk gelen Karadeniz’in huzurlu yemyeşil yaylası gelmektedir. Doğayla iç içe olmayan seven her insanın en az bir kez gitmesi gereken yerlerden biridir. Ayder Yaylası, Kaçkar Dağlarının çam ormanlarıyla kaplı, ünü dünyaya yayılmış, tarif edilemeyecek bir güzelliğe sahiptir. Rize’de bulunan Ayder Yaylası kaplıcaları, harika yemekleri ile mutlaka gidilmesi gereken bir yerdir. Oksijen deposu olan bu yaylamız, Ayder otel hizmetleri ile her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turist de ağırlamaktadır.

Ayder, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan bir yayladır. Turizm merkezi haline geldiğinden beri Çamlıhemşin’den otobüsler sayesinde Ayder Yaylası’na gidilmektedir.

Ayder yaylasının iki en önemli özelliği bulunmaktadır: restoranlarının bulunduğu turistik bölge ve doğayla iç içe olan bölgedir. Ayder Yaylası’na gitmeyi düşünüyorsanız ve Rize’nin güzelliklerini gezmek istiyorum diyorsanız, Ayder otel tercihlerine göz gezdirebilir aynı zamanda turları da inceleyebilirsiniz.

Ayder Otel Konumunun Tarihi

Manzarası Kaçkar Dağları olan Ayder Yaylası, yayla olarak anılsa da insanların yayla dönüşlerinde dinlendikleri yerdir. Diğer bir ünlü olduğu konu ise tertemiz sularıdır.

Osmanlı Döneminden beri bilinen Ayder, o dönemlerden beri kaplıcalarıyla ve temiz suyu ile tanınmaktaydı.

1987 yılından itibaren Ayder Yaylası turizm merkezi olarak kabul edilmiştir. Özellikle son zamanlarda insanların çok fazla tercih ettiği turist bir mekan olmuştur. Ülke içi ve ülke dışından birçok insan Ayder’e gelmektedir.

Ayder yaylasının çevresinde bulunan Fırtına deresi Rafting meraklısı turistlerin uğrak yeri olmuştur. Fırtına deresi dışında çevresinde gezilecek birçok yer de bulunmaktadır.

Zamanla ve Ayder Yaylası’nın turistik bir merkez olmasıyla beraber Ayder Yaylası’na ulaşım da kolaylaşmıştır. Çamlıhemşin’den 19 kilometre uzakta olan Ayder’e otobüsle veya kişisel araçlarla rahatlıkla ulaşım sağlanabilir. Aynı zamanda Ayder’e en yakın havalimanı Trabzon’da bulunmaktadır. Eğer Karadeniz’e uzak bir ildeyseniz öncelikle Trabzon’a uçarak, oradan kalkan araçlarla Ayder’e geçebilirsiniz. Ama manzarayı doyasıya izlemek isteyenler için diğer bir tercih ise araba kiralamaktır.

Ayder Otel Konumunun Tarihi
Ayder Otel Konumunun Tarihi

Ayder Otel – Ayder Yaylası’nda Gezilecek Yerler

Ayder yaylası çevresinde gezilecek çok fazla yer bulunmaktadır. Kaçkar Dağları manzarası eşliğinde restoranda veya çay bahçesinde Karadeniz’in eteğinden toplanmış çayınızı içebilirsiniz. Ayder’i ne zaman ziyaret etmeliyim diyorsanız en güzel olduğu dönemler, mayıs ayıdır.

Ayder Yaylası’nda hem gezmek hem de konaklayabilecek bir yer arıyorsanız Ayder otel seçenekleri çok fazladır. Tercihlerinize bağlı olarak birçok Ayder otel seçeneği bulunmaktadır. Oteliniz kaplıcalara mı yakın olmalı yoksa restoranlara gibi birçok seçeneği de göz önünde bulundurmalısınız.

Ayder Yaylası’na yakın olan ve nam salmış diğer bir yer ise Fırtına Vadisi’dir. Kaçkar Dağlarından gelen suda rafting yapmak çoğu yerli ve yabancı turistin tercihi olmuştur.

Gelintülü Şelalesi de bir başka görülmesi gereken yerlerden biridir. Gelin tülünü andırması nedeniyle adı da böyle kalmıştır.

Ayder Yaylası’nı ziyaret eden diğer grup da dağcılardır. Hem tırmanış yapabilirler hem de etrafta bulunan Kavrun, Huser ve Avusor yaylalarını da gezebilirsiniz.

Ayder Yaylası’nda Neler Yapılabilir?

Ayder çevresinde yapılabilecek birçok şey bulunmaktadır. Yapılabilecek bazı şeyler şunlardır:

  • Kaplıcaları ziyaret ederek, sıcak suyun ve rahatlamanın keyfini çıkarabilirsiniz.
  • Yaylanın etrafındaki diğer yaylaları gezebilir, nehir kenarlarında yürüyüş yapabilirsiniz.
  • Otelinizin ayarladığı turlara katılabilirsiniz.
  • Karadeniz’de bulunan daha önce keşfetmediğiniz yemeklerden yiyebilirsiniz.
  • Fırtına Deresi’nde rafting yapabilirsiniz.
  • Doğa yürüyüşlerine katılabilirsiniz.
  • Ayder Yaylası’nda Neler Yapılabilir?
    Ayder Yaylası’nda Neler Yapılabilir?

Ayder Otelleri

Ayder otel seçenekleri içerisinde dağların, ormanların, göllerin ve nehirlerin manzara olduğu birçok otel bulunmaktadır. Doğa aşığı turistler, bitki ve canlı türlerini incelemek isteyen kişiler bu civardaki otelleri tercih etmektedir. Bu tatil macerasından sonra kendinizi daha dinlenmiş ve ferahlamış hissedeceksiniz. Ayder Yaylası çevresinde birçok otel bulunmaktadır. Farklı hizmet seçenekleri sunan butik veya büyük birçok otel bulunmaktadır. Tatil sezonunda özellikle de mayıs ayında oda kalmamaktadır. Bu yüzden Ayder Yaylası’nı ziyaret etmek isteyen kişilerin önceden rezervasyon yapması önerilmektedir. İstediğiniz manzaraya, odaların büyüklüğüne ve sunulan hizmete bağlı olarak villa tipi veya butik oteller tercihler arasındadır.

Otellerin çoğu farklı hizmetler sunmaktadır. Kimi oteller ücretsiz Wi-Fi, mini bar ve otopark imkanları sunmaktadır. Egzotik bir hava isteyenler şömine bulunan otelleri de tercih edebilmektedir.

Kimi oteller ise daha çok manzarası ile dikkat çekmektedir. Kaçkar Dağları etrafındaki oteller size bol oksijen ve huzur vaad etmektedir. Bu seçeneklerin yanında birçok otel evcil hayvan dostu olduğu için, kedi veya köpeğinizi de sizinle beraber tatile çıkarabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir