Ayder Etkinlikleri 2022

Ayder Etkinlikleri 2022

Karadeniz’in en popüler tatil yerlerinden birisi de Ayder Yaylasıdır. Bu yayla her giden kişiyi kendine hayran bırakmıştır. Ayder yaylasının yazı ayrı kışı ayrı güzeldir. Ayder etkinlikleri Karadeniz’e gelmiş olan ziyaretçilerin her zaman dikkatini çekmektedir. Her sene Karadeniz’de düzenlenen etkinlikler de çok fazla bir kalabılık olmaktadır. Ayder etkinlikleri yazın ve kışın sürer. Yazın festivaller açık hava da devam ederken kışın ise kapalı salonlarda yöresel etkinlikler yapılır.

Ayder Etkinlikleri Nelerdir?

Karadeniz’in eşsiz manzarası karşısında keyifli zamanlar geçirmek isterseniz sizleri de etkinliklerimize bekleriz. Karadeniz’e yılın hangi ayında gelirseniz yolunuz mutlaka bir etkinliğe düşer. Karadeniz tatiliniz yapmadan önce festivaller hakkında bilgi sahibi olursanız planınız daha oturaklı hale gelir. Ayder etkinlikleri nelerdir? merak ediyorsanız, Ayder yaylasında düzenlenen etkinlikler çoğu zaman yazın ağustos ayında yapılır. Bu etkinliklerin başında yüzme, satranç, basketbol, bisiklet turu gibi faaliyetler gelir. Bu alanda yapılan yarışlarda birinci olan kişilere farklı ödüller verilir. Her sene klasik hale gelen bu etkinlikler de Karadeniz halkına ve ziyaretçilere Karadeniz’in meşhur çayından ikram edilir. Festivaller yaklaşık olarak 28 senedir devam etmektedir.

Ayder Etkinlikleri 2022
Ayder Etkinlikleri 2022

Ayder Etkinlikleri Kültür, Sanat ve Doğa

Ayder Kültür, Sanat ve Doğa Etkinlikleri olarak her sene gelenekselleşmiş kültürden dolayı Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde boğa güreşi festivalleri yapılır. Bu festivale çevre köylerden ve ziyaretçilerden binlerce kişi katılım sağlar ve festival Haziran ayında gerçekleşir. Ayder yaylasında yapılan bu festivalde yöresel Karedeniz müzikleri çalınır.

Ayder Kardan Adam Şenliği

Ayder etkinlikleri arasında Karadeniz halkının ve misafirlerin en çok dikkati çeken de ayder kardan adam şenliğidir. Okullar yarıyıl tatiline girdiklerinde bu şenlikler düzenlenir. Bu şenliğe kayak, paintball ve snowboard sporları ile katılabilirsiniz. Yarışmada eğer dereceye girerseniz çeşitli ödüller kazanabilirsiniz. Aynı zamanda yağan karın altında horon teperek eğlenceye eğlence katabilirsiniz.

Fırtına Deresinde Rafting

Türkiye’nin en meşhur rafting parkuru olan fırtına deresinde rafting yapmadan Karadeniz’den ayrılmamanızı tavsiye ederiz. Rize’nin Ardeşen ilçesinde gerçekleşen rafting şenliği her sene temmuz ayında gerçekleşmektedir. Bu şenlik ile ziyaretçilerimiz ve Karadeniz halkı ücretsiz bir şekilde rafting yapabilme imkanı elde ediyorlar. Aynı zamanda şenlikte birbirinden güzel sanatçılar ile konserlere de dahil olabilirsiniz.

İkizdere Dağ Horozu Şenlikleri

Karadeniz’in Rize ilinde her sene Haziran ayında gerçekleşen dağ horoz şenlikleri ziyaretçilerini eğlenceden eğlenceye sürülüyor. Dünyada nesli oldukça azalan ve eşi benzerine nadiren rastlanan dağ horozlarını korunması amacı ile bu bölgede dağ horozlarının gelecek nesillere tanıtılması planlanıyor.

Ayder Etkinlikleri 2022
Ayder Etkinlikleri 2022

Rize Dağcılık Ve Turizm Festivali

Her yıl haziran ayında gerçekleşen bu etkinlik yurt içinden ve yurt dışından pek çok dağcıların katılımları ile gerçekleşiyor. Gösteriş dolu ve göz dolduran etkinlikler ile misafirlerimiz eğlenceden eğlenceye sürükleniyorlar.

Ardeşen Küçük Yayla Kültür Festivali

Yaz aylarının sıcak havalarına karşılık doğu Karadeniz yaylaları, krater gölleri, ormanları, kış sporları, çim kayağı, yöresel yemekleri, peyzaj görüntüleri, kano ve kış sporları, olta balıkçılığı, halkın kültürel yaşantıları gibi daha pek çok değerler ile önemli bir potansiyel oluşturmaktadır. Doğu Karadeniz’de önemli bir yer taşıyan yaylacılık çok uzun senelerdir devam eden gelenek haline gelmiştir. Yörede bu geleneklerin en bilineni de yayla şenlikleridir. Yayla şenlikleri uzun yıllardan beri sürerken şenlikler her zaman kalabalık ve uluslararası bir nitelik taşımaktadır. Bu şenliklere gelen pek çok insan horon halkaları eşliğinde saatlerce horon teperek eğlencenin tadını çıkartıyor.

Ayder Etkinlikleri – Çay Ve Turizm Festivali

Rize çayının tanıtımına katkı sağlamak için yapılan çay ve turizm festivali hem ekonomik anlamda hem de şehri ön palana çıkaracak etkinlikler başında yerini almaktadır. Bu sadece belediyenin projesi değildir. Aynı zamanda bütün halkın ve ziyaretçilerin hep birlikte el ele vererek gerçekleştirdiği bir projedir. Karadeniz’in harika manzarası eşliğinde düzenlenen bu şenliklere katılım her sene daha da çoğalıyor. Etkinlikler sayesinde hem katılan ziyaretçiler hem de Rize halkı eğlenceli vakitler geçirmektedir. Her sene gerçekleşen bu etkinliklere sizlerin de katılımlarınızı bekliyoruz. Aynı zamanda Rize şehrinde pek çok konaklama imkanı mevcut olduğu için etkinliklerden sonra konaklama sorunu olmayacaktır.

Ziyaretçilerimiz için hazırladığımız Ayder Otel 2022 içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Ayder Etkinlikleri 2022
Ayder Etkinlikleri 2022

Tüm bu Ayder etkinliklerine bir adım yakın olmak için hemen bizimle iletişim kurabilirsiniz. Tatilini doğayla geçirmek isteyenlerin bir numaralı adresi Ayder Resort Hotel olarak kaliteli tatil hizmetini sunuyoruz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir